Nadmierna potliwość (inaczej nazywana hiperhydrozą) to stan, w którym pot wydzielany jest w ilości znacznie większej niż jest to potrzebne do utrzymania prawidłowej temperatury ciała. Choroba ta dotyka około 2-3 % populacji i jest dość uciążliwym zjawiskiem, bowiem upośledza w znacznym stopniu codzienną aktywność i jakość życia osób na nią cierpiących
Obecnie najskuteczniejszym sposobem leczenia nadpotliwości skóry pach, jest podanie w to miejsce znanej i stosowanej od dawna w medycynie toksyny botulinowej typu A czyli popularnego botoksu. Toksyna ta, wytwarzana jest przez bakterie Clostridum botulinum. Jest jedną z najsilniej działających biologicznych substancji. Powoduje zmniejszenie wrażliwości zakończeń nerwowych w okolicy połączeń nerwowo- mięśniowych powodując rozkurcz i rozluźnienie mięśni, czyli ich relaksację. Podobne działanie wykazuje w obrębie gruczołów potowych. Toksyna botulinowa poraża zakończenia nerwów, będących w styczności z gruczołami, co powoduje ograniczenie wydzielania substancji prowokujących je do wydzielania potu.
Jak działa Botoks na leczenie nadpotliwości?
Lekarz podczas zabiegu wprowadza śródskórnie Botoks w okolice obszaru dotkniętego nadpotliwością. Powoduje to zahamowanie przekaźnictwa nerwowego, które wpływa na gruczoły potowe, czego efektem jest zahamowanie wydzielania potu.W czasie działania preparatu gruczoły potowe są zablokowane, przez co nie pocimy się.
Na jakie obszary polecany jest Botoks w nadpotliwości?
Najpopularniejsze zastosowanie Botoksu to okolica pach. Z powodzeniem stosuje się go też w leczeniu nadpotliwości stóp i dłoni. Stosowany jest również w menopauzie do ostrzykiwania skóry głowy aby zniwelować nadmierne pocenie się w tym okresie.
Korzyści wynikające z leczenia nadpotliwości pach botoksem
- likwidacja przykrych skutków nadmiernej potliwości;
- poprawa pewności siebie;
- niska bolesność zabiegu;
- minimalne ryzyko powikłań;
- mała inwazyjność zabiegu, po którym od razu można wrócić do swoich codziennych czynności;
- skuteczna metoda wykazująca efekty utrzymujące się nawet do 12-stu miesięcy.
Wskazania do wykonania zabiegu
Głównym wskazaniem do leczenia botoksem jest pocenie się w stopniu powodującym zaburzenie codziennego funkcjonowania osób dotkniętych problemem nadpotliwości . Bardzo często u pacjentów początkowo pojawia się dyskomfort i frustracja, chociażby z powodu konieczności coraz częstszego przebierania odzieży. Nieprzyjemny zapach, zmiana odzieży, czy wstyd będący następstwem potliwości w konsekwencji prowadzi do narastającej izolacji społecznej i coraz mniejszej efektywności w wykonywaniu czynności zawodowych. Nadmierna potliwość niestety jest schorzeniem o dodatnim sprzężeniu zwrotnym. Oznacza to, że wystąpienie pierwszych, już uciążliwych objawów wyzwala reakcję psychiczną powodującą ich spotęgowanie przekładające się na obniżenie wskaźnika jakości życia.
Przygotowanie do zabiegu
Przygotowanie do zabiegu od strony pacjenta ( pachy) polega na pozbyciu się owłosienia skóry występującego w okolicy pachowej. Zabieg depilacji pacjent powinien dokonać dzień przed wyznaczonym terminem zabiegu. Ponadto w dniu, na który wyznaczony jest termin zabiegu, nie należy stosować preparatów kosmetycznych na skórę obejmującą obszar dotknięty nadpotliwością.
Rodzaj znieczulenia
Wielu pacjentów obawia się bólu związanego z zabiegami. Pozytywną stroną poddania się zabiegowi ostrzykiwania skóry botoksem,jest fakt, że jest on praktycznie bezbolesny. Jedynym negatywnym uczuciem jest nakłuwanie skóry. Nakłuwania dokonuje się bardzo cienką, sterylną igłą. Z uwagi na różny próg wrażliwości na ból, u pacjentów z niskim progiem wrażliwości istnieje możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego, które stosuje się w postaci kremów zawierających lidokainę.
Czas i przebieg rekonwalescencji po zabiegu
W związku z niskim stopniem inwazyjności, znikomą ilością powikłań oraz krótkim czasem trwania zabiegu, osoba poddająca się leczeniu nadpotliwości botoksem może od razu wrócić do swoich codziennych czynności. U osób o szczególnie wrażliwej skórze przez około godzinę od zabiegu na obszarze poddanym leczeniu może utrzymywać się lekkie zaczerwienienie, które samoistnie ustępuje. Czasami mogą być widoczne niewielkie ranki po nakłuciach, jednak z uwagi na bardzo małą średnicę igły używanej do zabiegu są one praktycznie niezauważalne.
Efekty po zabiegu
To co najbardziej interesuje osoby poddające się zabiegom to jego efekty. W przypadku leczenia nadpotliwości botoksem,wyniki ostrzykiwania są zależne od kondycji skóry poddawanej leczeniu. Rezultaty pojawiają się już po 3 do 10 dni po zabiegu. Dość krótki okres czasu oczekiwania na skutki zabiegu jest jedną z jego pozytywnych stron i z pewnością zachęca do jego wykonywania.
Jak uniknąć powikłań po zabiegu?
Niewymierne znaczenie w celu uniknięcia ewentualnych problemów po zabiegu leczenia nadpotliwości ma staranne przestrzeganie przez pacjenta wszystkich zaleceń pozabiegowych.
W celu uniknięcia powikłań:
- nie należy dotykać, masować czy uciskać miejsc ostrzykniętych;
- od 4 do 5 dni od zabiegu nie należy korzystać z basenu;
- w okresie 2-4 tygodni po zabiegu należy unikać przegrzewania organizmu (nie korzystać z solarium, sauny, nie opalać się);
- od 2 do 4 tygodni po zabiegu nie należy korzystać z zabiegów dermatologicznych i kosmetycznych w obrębie okolicy poddanej leczeniu.
Jak długo utrzymuje się efekt?
Czas utrzymywania się efektu leczenia wynosi od 6 do 12 miesięcy. Po tym okresie w okolicy gruczołów potowych skóry pach powstają nowe niezablokowane toksyną botulinową zakończenia nerwowe. Zabieg można powtórzyć w przypadku nawrotu objawów. Co ważne chcąc osiągnąć podobny cel terapeutyczny powtórny zabieg często dokonywany jest z zastosowaniem mniejszej ilości preparatu.
Nierzadko efekt utrzymuje się dłużej. Spowodowane to jest faktem, iż w okresie skuteczności preparatu wyeliminowany zostaje czynnik emocjonalny, będący niejednokrotnie przyczyną nadpotliwości skóry pach.